Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz! Helen Mirren

Instruktorzy Okręgu Śląskiego jak najbardziej realizują przytoczoną maksymę.

W czwartek 22 marca 2018 roku spotkali się w siedzibie Okręgu Śląskiego w Katowicach na szkoleniu dotyczącym projektowania i urządzania ogrodów i działek. Naszym gościem była pani dr inż. Bożena Szewczyk – Taranek  ogrodnik, pracownik naukowy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, kierownik Studiów Podyplomowych Terapia Ogrodnicza, znawczyni tematyki ogrodów terapeutycznych, społecznych i partycypacyjnych, która przeprowadziła dla nas warsztaty z teoretyczną podbudową.

 

Szkolenie było odpowiedzią na pytanie  „Jak dobrze i samodzielnie zaprojektować ogród działkowy?”  Każda osoba nabywająca prawo do działki otrzymuje teren ogrodu, zwykle już w jakiś sposób zagospodarowany przez poprzedniego użytkownika. W ogrodzie, tak jak we wnętrzu własnego domu chcemy czuć się dobrze, komfortowo i przyjemnie. W domu urządzamy swoje pokoje, ustawiamy meble, wybieramy kolory farb na ściany, dobieramy detale, dbamy o porządek. Dobrze urządzone wnętrze jest dla nas estetyczne, przyjemne , panuje w nim określony ład , a my czujemy się w nim po prostu dobrze. Tak samo powinniśmy zadziałać w ogrodzie. Niestety użytkownicy działek czasem powielają schematy poprzedniego właściciela, bojąc się dokonać zmian albo popadają w skrajności bez namysłu i zbyt szybko wprowadzają zmiany drastyczne i nieprzemyślane.

 

Obejmując nową działkę warto najpierw poznać swój teren, zobaczyć co na nim rośnie, gdzie mamy światło, ile mamy słońca, czy jesteśmy narażeni na wiatr, jaką mamy glebę i ile mamy wody. Stawiając sobie pytania o to kto będzie użytkował działkę ( dorośli, dzieci, osoby niepełnosprawne ) , jakie rośliny lubimy, jakie kolory lubimy, jak dużo pracy możemy włożyć w utrzymanie ogrodu, uwzględniając wymogi regulaminu ROD zyskujemy wiedzę na temat tego, jak należałoby urządzić, a najczęściej przekształcić istniejący stan zagospodarowania działki.

 

Uczestnicy szkolenia podczas części teoretycznej zostali zapoznani z tym procesem, z etapami projektowania , z tematami na które należy zwrócić szczególną uwagę oraz ze sposobem w jaki przystąpić do zaprojektowania swojej działki.  Metoda kwadratów, z użyciem przeźroczystej kalki technicznej, papieru milimetrowego, linijki, ekierki i ołówka jest dostępna dla każdego komu nieobojętny jest wygląd miejsca, w którym spędza swój wolny czas. Bazą do projektowania jest inwentaryzacja działki, czyli rysunek w skali 1:100, na którym zaznaczamy wszystkie istniejące na naszej działce obiekty i nasadzenia. Na ten podkład nanosimy naszą wizję zagospodarowania.

 

Wszystkie przybory poszły w ruch i na szkoleniu zrealizowaliśmy również założoną część praktyczną. Bazę stanowiła inwentaryzacja jednej z działek na terenie Katowic. Pani, która półtorej roku temu zaczęła użytkować działkę zwróciła się o radę do działu ogrodniczego odnośnie zagospodarowania swojej działki i nad tym przykładem pracowaliśmy. Powstały projekty i propozycje, które wspólnie obejrzeliśmy na ekranie podsumowując szkolenie. Zobaczymy , które z nim zostaną uwzględnione przez panią użytkującą działkę.

Instruktorzy zgłosili również swoje sugestie odnośnie zmian w Regulaminie ROD.

 

Druga odsłona tego szkolenia odbyła się w siedzibie Delegatury Rejonowej w Będzinie. Tam, uczestnicy szkolenia wysłuchali wykładu na temat projektowania własnej działki i tego, w jaki sposób do tego projektowania przystąpić.

Wprawdzie zima już się kończy, więc jest to ostatni dzwonek by przyjrzeć się zagospodarowaniu swojej działki i z kartką, ołówkiem i spokojem zaprojektować zmiany do wprowadzenia w nadchodzącym sezonie.

 

Polecamy pomocną w tym temacie literaturę: John Brooks, „Projektowanie ogrodów” oraz  wydane przez „działkowca” : „Album projektów zagospodarowania działek ROD” oraz „Vademecum działkowca” zawierające gotowe, przykładowe projekty, a także rozdział czasopisma „działkowiec” o nazwie „Urządzamy ogrody”.

 Katarzyna Kowalska - Instruktor ds. ogrodniczych

 

 • DSC01624
 • DSC01626
 • DSC01627
 • DSC01628
 • DSC01629
 • DSC01631
 • DSC01634
 • DSC01644
 • DSC01645
 • DSC01658
 • DSC01662
 • DSC01671

Simple Image Gallery Extended