2 lipca 2019 roku działkowcy z Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Chemik" i "Aster" z Żor wybrali się na wspólną wycieczkę na ziemię żywiecką.

Wyruszyliśmy autokarem wczesnym rankiem. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od rejsu po Jeziorze żywieckim. Pogoda nam dopisała, w świetnych nastrojach godzinny rejs po jeziorze szybko upłynął.

  

Jezioro jest malowniczo położone w otoczeniu gór. Dziś już niewiele osób pamięta o tym, iż za powstaniem tej ważnej inwestycji kryje się bardzo smutny - ludzki los. Na miejscu dzisiejszego Jeziora mieściły się stary Żywiec, Zadziele i część Tresnej oraz Zarzecza zamieszkałe przez okoliczną ludność, która w wyniku budowy zalewu musiała opuścić rodzinne strony.

Inwestycja została otwarta w 1966 roku. Całość prac nad budową Jeziora Żywieckiego trwała osiem lat. Od roku 2010 Zbiornik Wodny Tresna służy, jako źródło produkcji energii, ochrona przeciwpowodziowa (dzięki regulacji dopływów Wisły), a także posiada funkcję turystyczną.

  

Kolejnym miejscem w planie wycieczki było zwiedzanie Żywca. Żywiec stolica Beskidów leży w malowniczej kotlinie zajmującej powierzchnię ponad 100 km ² u zbiegu rzek Soły i Koszarawy, nad Jeziorem Żywieckim. Ze wszystkich stron otaczają go wspaniałe górskie szczyty. Od zachodu Kotlinę Żywiecką zamyka pasmo Beskidu Śląskiego, z północy jej granicę wyznacza Beskid Mały, od wschodu malownicze – pasmo Jałowieckie.
Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od Muzeum Browaru Żywiec, które znajduje się w wykutych w skale piwnicach leżakowych.

„Wehikuł czasu” przeniósł nas do XIX-wiecznego Żywca. Zwiedziliśmy 18 sal ekspozycyjnych obrazujących historię browaru. Po zwiedzaniu muzeum była bardzo przyjemna degustacja soku lub złocistego napoju. Następnie wspólny obiad, wolny czas, a później zwiedzanie miasta jego zabytków i zespołu pałacowo- parkowego z przewodnikiem. To nie tylko wycieczka, to poznawanie nowych osób, miejsc, integracja żorskich działkowców.

Lucyna Cyrek

Irena Fijałkowska